لائودیسه

 لائودیسه-لایودیسه -لاودیسه-لاؤودیسه -نهاوند-مجتبی طاهری-Nahavand-Laodice-Laodiceh-Laodise-Laodiseh-Mojtaba Taheri لائودیسه-لایودیسه -لاودیسه-لاؤودیسه -نهاوند-مجتبی طاهری-Nahavand-Laodice-Laodiceh-Laodise-Laodiseh-Mojtaba Taheri
 

 

 
   

آماربازديد

 

 
 

ارتباط با من

 لائودیسه-لایودیسه -لاودیسه-لاؤودیسه -نهاوند-مجتبی طاهری

: sarbazras@yahoo.com

 

 لائودیسه-لایودیسه -لاودیسه-لاؤودیسه -نهاوند-مجتبی طاهری

برای ارسال نظر،درصورتیکه
 ایمیل ندارید  ایمیل فرضی زیر را کپی و وارد نمائید:

 email@laodice.ir 

 

 

 لائودیسه-لایودیسه -لاودیسه-لاؤودیسه -نهاوند-مجتبی طاهری

قبر حضرت نوح در زاگرس است 

مصاحبه با دکتر علی اکبر افراسیاب پوریکی دیگر از مفاخر شهرمان


...شما که همیشه در دانشگاه هستید پس قبر نوح و کشتی او را چگونه در کوه های زاگرس پیدا کردید؟
سال 1362 که از جبهه برگشتم در صدا و سیمای مرکز لرستان مشغول کار شدم. برنامه ای رادیویی داشتم که باید درباره زندگی ایلات و عشایر استان پژوهش می کردم. طی این پژوهش متوجه شدم کوهی به نام «سرکشتی» در سمت نورآباد و نهاوند قرار دارد. شنیدن این نام برایم بسیار جالب بود؛ چراکه در آن منطقه نه دریایی است و نه راهی که با دریا ارتباط داشته باشد، اما اینکه «سرکشتی» از کجا آمده بود آغازی شد بر مطالعاتم.
رشته تحصیلی تان چیست؟
کارشناسی فلسفه دارم، اما دوره دکترای خود را در گرایش عرفان گذرانده ام. 12 جلد کتاب تالیف کرده ام و 54مقاله داخلی و خارجی چاپ شده دارم.
پس شما هم چیزی از نوح در ایران نشنیده بودید؟
خیر، اما تصمیم گرفتم مطالعاتم را درباره رشته کوه های زاگرس ادامه دهم. در قلب رشته کوه زاگرس، کوهی به نام «گرین» قرار گرفته است. این کوه از شمال نهاوند شروع و تا شمال غرب این شهر ادامه دارد. رود معروف «گاماسیاب» که سرچشمه رود کرخه است از این کوه سرچشمه می گیرد. با مطالعاتی که انجام دادم به اسناد و مدارکی پی بردم که در آنها گفته شده بود «نهاوند» همان «نوح، آب ، بند» است و به علت کثرت استفاده طی سال های دور از «نوح آب بند» به «نهاوند» تغییر یافته است.
چگونه امکان دارد در منطقه ای که دریایی ندارد و از هر دو طرف به کوه مشرف است، توفانی رخ داده باشد؟
اگر به رشته کوه زاگرس توجه کنید، متوجه خواهید شد که این رشته کوه مانند دیواری است که هر دوطرف آن دشت قرار دارد شکل این رشته کوه به خوبی نشان می دهد که اگر در منطقه بین النهرین توفانی روی داده باشد این کوه آن را مهار کرده است چون اصلی ترین دیواره ای است که می تواند از سر راه آن توفان قرار گرفته باشد.
همان گونه که گفتم کوه گرین در قلب زاگرس قرار گرفته است. ارتفاع همه قله های زاگرس نزدیک به هم است. در سلسله کوه های گرین کوهی قرار دارد به نام «سرکشتی»، این کوه 2هزار و 80 متر ارتفاع دارد. با بررسی میدانی در این کوه متوجه شدم بالای آن دو قبر خیلی قدیمی قرار گرفته است که هم اکنون به عنوان امامزاده «بابای بزرگ» مورد زیارت مردم قرار می گیرد.
در فرهنگ ایرانی فقط دو پیامبر را به نام بابای بزرگ می دانند یکی نوح و دیگری آدم.
یعنی الان آن قبر زیارتگاه است؟
بله، از روزگاران دور مردم منطقه نهاوند و نورآباد برای زیارت، پا به این منطقه می گذاشته اند.
در قرآن آمده که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفته است، شما مدعی هستید که «گرین» همان «جودی» است؟
آیه 44 سوره نوح اشاره می کند «و به زمین خطاب شد که آب را فرو بر و به آسمان خطاب شد باران را قطع کن و آب به یک لحظه خشک شد و حکم انجام یافت و کشتی بر کوه جودی قرارگرفت و فرمان هلاک ستمکاران در رسید»
می بینید که قرآن اشاره می کند که جودی محل به گل نشستن کشتی نوح است. با گسترش پژوهش ها متوجه شدم طایفه ای به نام جودی و جودکی آن منطقه زندگی می کنند. هم اکنون هم افراد زیادی در سراسر ایران نام خانوادگی «جودی» یا «جودکی» را دارند.
آیا به غیر از مشاهده های جنابعالی، اسناد تاریخی دیگری وجود دارد که در آن به وجود قبر نوح در نهاوند اشاره کند؟
بله، اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد. ابن فقیه همدانی در سال 290قمری (1200سال پیش) در کتاب «البلدان» (به زبان عربی و چاپ 1885 اروپا) صفحه 237 نوشته است: «نهاوند از ساخته های نوح (ع) است و به آن نوح آوند گفته اند.»
یاقوت حموی متوفی 624 قمری در کتاب معجم البلدان صفحه 361آورده است: «نهاوند را به این دلیل نهاوند گفته اند که از ساخته های نوح (ع) است»
ابی الفداء متوفی 732 در کتاب تقویم البلدان چاپ پاریس صفحه 417 یادآور می شود: «نهاوند شهری از سرزمین کوهستان است که نوح آن را بنا کرده است.»
زکریا قزوینی در سال 674 قمری در کتاب آثار البلاء صفحه 545 می نویسد: «نهاوند از بناهای نوح نبی(ع) است. اصلش نوح آوند بوده است» در کتاب مجمل التواریخ تالیف سال 530 قمری صفحه 186 می خوانیم:
«نوح پیغامبر شهر را بنا کرد به نام خویش «نوح آوند» و آن نهاوند است.
ابن اثیر در جلد سوم کتاب خود صفحه 335 می آورد:
«نهاوند شهری است از بلاد جبل گویند آن را نوح بنا کرده است» در کتاب عجایب المخلوقات (سال 555 ق)که اروپایی ها آن را قبول دارند. در جلد 3 صفحه 275 آمده است: «نهاوند شهری قدیم است که آن را نوح بنا کرد. آن را نوح آوند گویند.»
خلف تبریزی در سال 1062 در کتاب برهان قاطع صفحه 1173 می نویسد: «نهاوند: نوح (ع) بانی آن شهر بوده و آن را نوح آوند می گفته اند یعنی
«نوح تخت» و «نوح مسند». پایتخت نوح بوده و آوند به معنی تخت و مسند هم آمده است و به کثرت استعمال نهاوند شده است.»
می بینید که وجود قبر نوح و آرام گرفتن کشتی این پیامبر در ایران نه تنها حرفی امروزی نیست بلکه سخنی تاریخی است و مانند این جملات در کتاب های زیاد دیگری نیز آمده که شرح آن در این گفت و گو نمی گنجد.
سال 79 نسخه ای از مقاله را برای بنیاد نوح شناسی آمریکا فرستادم چون در داخل کشور کسی به این موضوع اهمیت نداد.
پس از اینکه مقاله را به آمریکایی ها دادم گروهی سه نفره برای بررسی موضوع به ایران آمدند. با یکی از آنها به منطقه رفتیم. از منطقه فیلمبرداری کردند. سنگ های عجیبی در منطقه پیدا کردیم؛ مانند حلقه های زنجیر و قبرهایی مربوط به دوران پیش از اسلام. به اتفاق با 15 تن از پیرمردهای اطراف که مصاحبه کردیم همگی آنها می گفتند نام این کوه سرکشتی است و اجداد ما گفته اند قبر نوح اینجاست. جالب اینکه تا 80 کیلومتر آن سوتر از منطقه افراد بومی همین نکته را نیز می گفتند.
به غیر از آمریکایی ها گروهی دیگر از منطقه بازدید داشته اند؟
بله، چند ماه بعد از بازدید آمریکایی ها یک گروه انگلیسی از منطقه بازدید کرد.
شما به آنها اطلاع دادید؟
نمی دانم چگونه متوجه شدند، اما ظاهرا با صرف هزینه های زیادی منطقه را مورد بازدید قرار دادند و قرار است طی ماه های آینده دوباره به نهاوند بروند.
ظاهرا کشورهای دیگری هم مدعی نوح هستند!
هم اکنون شش کشور عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان، ایران و یمن مدعی هستند که کشتی نوح در آنجا آرام گرفته است. بدون هیچ تعصبی خدمتان می گویم که اسناد و مدارک ایران بسیار قوی تر از سایر کشورها است.
اگرچه معتقدم اسناد و مدارک ایرانی ها بسیار قوی تر است اما باز تاکید می کنم کار علمی تعصب بردار نیست و هر کس سند و دلایل ارائه دهد باید حرف او را پذیرفت و نباید فراموش کنیم درباره امور باستانی نمی توان به قطعیت صحبت کرد.
منابعی که ارائه دادید عمدتا عربی بود، آیا منابع دیگری هم وجود دارد؟
یکی از جغرافی دانان به نام پاپلی یزدی در کتاب فرهنگ آبادی ها صفحه 8 درباره کوه سرکشتی نوشته است: «سرکشتی محل به گل نشستن کشتی نوح است و در غرب منطقه دلفان رشته کوهی است مربوط به دوران اول و دوم. مرحوم حاج حیدر که کهن سال ترین مرد قبیله بود درباره وجه تسمیه این کوه گفت: پس از فرو نشستن توفان نوح، کشتی نوح بر بالای این کوه به گل نشست و از حرکت باز ایستاد.»
اهل حق که گروهی از درویشان قدیمی غرب ایران هستند برای گنبد «بابای بزرگ» (همان قبر نوح) احترام خاصی قائل هستند و قرن ها است که به صورت کاروان از استان های کردستان، کرمانشاه و لرستان به زیارت آن می روند.
هنری راولینسون دانشمند آشورشناس در سال 1838 نوشته است: در 25ماه مه به کوه زیبای «چهل نابالغان» رسیدیم که از طرف غرب به یک سلسله کوه مرتفع به نام سرکشتی می رسد. لر, ها معتقدند کشتی نوح پس از توفان در آن جا به گل نشسته است.»
ادعای اینکه قبر نوح در ایران است از لحاظ اقتصادی چه چیزی در بر دارد؟
شما توجه کنید پس از مطرح شدن این فرضیه چند گروه باستان شناس معتبر پای به کشورمان گذاشته اند. جای تعجب است چنین موضوع مهمی برای برخی از مسوولان اصلا جالب نبوده ! اما کشورهای دیگر که خدمتتان گفتم: با وجود اینکه اسناد و مدارک ضعیف تری دارند با استفاده از تبلیغات فراوان و حمایت دولت هایشان، توانسته اند توریست های زیادی را جمع کنند.
آرام شدن توفان نوح در ایران را از چه جنبه هایی بررسی کردید؟
از سه جنبه علمی و تاریخی، اسطوره ای و داستانی و دینی و مذهبی این توفان را بررسی کرده ام. از هر سه جنبه می توان ثابت کرد هزاران سال پیش توفانی رخ داده است.
همه فرهنگ ها به نوعی داستان نوح را شنیده اند و آن را باور دارند. سال 1891 پژوهشگری به نام «اندری» ماجرای توفان نوح را با روایت های مختلف گردآوری کرده است. 68 روایت محلی، 13 روایت در آسیا، 4 روایت در اروپا، 5 روایت در آفریقا.
ویلکاکس یکی از باستان شناسانی است که در منطقه بین النهرین پژوهشی انجام داده و فرضیه ای را عنوان می کند که براساس آن طغیان رود فرات منشا توفان نوح بوده است. آب بالا آمده و کوهستان زاگرس را فراگرفته و زاگرس همچون سدی جلوی این آب ایستاده است.
توفان نوح چند سال پیش رخ داده است؟
نمی توان در مورد وقوع این توفان عدد داد اما اگر بخواهیم حدودی سال وقوع توفان نوح را بگوییم می توان گفت حدود 4هزار سال پیش این توفان رخ داده است.
چگونگی وقوع این توفان مشخص نیست؟
تورات معتقد است توفان 350سال طول کشید. قرآن در چهار سوره هود، نوح، مومنون و اعراف در خصوص توفان نوح سخن به میان آورده اما هیچ اشاره ای به سال نمی کند.
گفتید که دو قبر را در بالای کوه سرکشتی پیدا کرده اید. یکی از آنها قبر نوح است و قبر دوم مربوط به کیست؟
حدس می زنم یکی از نزدیکان نوح باشد ضمن اینکه بعید هم نیست قبر حضرت آدم در آن جا باشد.
    

نهاوند

نهاوند

معبد لائودیسه
نهاوند شناسي
گروه انقلابي ابوذر
قبر حضرت نوح در زاگرس است
سراب هاي نهاوند
ا
بنيه تاريخي نهاوند
نهاوند اززبان ناصرالدین شاه
سقوط نهاوند
چراناصرالدین شاه قلعه نهاوند را ویران کرد

تصاویرنهاوند

تيم هاي فوتبال نهاوند
حوزه علميه نهاوند
هيئت هاي عزاداراي نهاوند
مسابقه دوچرخه سواري سال 1333
مدرسه خباز باشي نهاوند در سال 1305 و 1306
كفاش نهاوندي
كاروانسراي گلشن نهاوند

ادرب قديمي شاهزاده محمد(ع) نهاوند
استاد فرج گيوه دوز
ميدان نصرالهي(امام) نهاوند دهه 40

آيا اين افراد را مي شناسيد؟
درب قديمي مسجد حاج آقا تراب
ه‍‍‍‍ژير خان از حاكمين نهاوند در دوران قاجار
وزنه برداران نهاوندي در سال 1346
عقد نامه دست نويس قديمي در نهاوند
اولين اتوبوس مدرن نهاوند در سال 1349
آخرين برگه هاي صنايع دستي نهاوند
لوازم آرایش قدیمی نهاوند
آ
تجلیل از سعیدقوامی
دبستان دخترانه آزرم نهاوند
آخرین خورشیدگرفتگی قرن 20 درنهاوند
بیمارستان شیروخورشید نهاوند
عيد نوروز در نهاوند
بام نهاوند
سیل نهاوند در سال 1351
هیئت گلشن نهاوند در سال 1349

سه تار سازی نهاوند
ستون های معبد لائودیسه
مسابقه دوچرخ سواری نهاوند سال1333
وصیت نامه شهید عزت اله کرمعلی روی فرش
وصیت نامه شهید ماشااله سیف
رونمایی اولین تلویزیون در نهاوند
بازار سنگ میل نهاوند
بازار نهاوند

تشییع جنازه شهید حیدری
حکومت نظامی در نهاوند
قبر آقا
پاسگاه قلعه قباد نهاوند

 

عکس های هوایی نهاوند
میادین نهاونددر چندسال گذشته
بمباران نهاوند
میدان مجسمه نهاوند
هیات حسینی نهاوند
مسافربری گیتی نورد
پیشاهنگان نهاوند
دبستان مدرس(پهلوی) نهاوند
مدرسه دخترانه نهاوند
کمیسیون سربازبگیری نهاوند1317
دبستان ملی اتحاد نهاوند
اداره تلفن نهاوند
پرسنل شهربانی نهاوند
راه پیمایی نهاوند
آقای صفی پور،نماینده نهاوند
آیت الله علیمرادیان
عکس های یادگاری قدیمی
نقشه نهاونددرسال 1315
اماکن مقدس نهاوند
جمعی از روحانیون نهاوند
اسناد گرمابه قاضی نهاوند
مسافرخانه اسلامی روستای کوهانی نهاوند
انقلاب سفیددرنهاوند
جمعی از نهاوندیها در سراب گیان نهاوند
مرحوم حاج آقاتراب وجمعی ازروحانیون نهاوند
آقای اسداله مروت نماینده نهاوند
قلعه نهاوند
آقای آذرشکیب فرماندارنهاوند
ظفر سلطان
اعدام یاغیان لرستان درنهاوند
کارمندان بانک ملی نهاوند در سالهای40، 51و54
کبریت نهاوند
عكس های قديمي از آرايشگاه روشن
آقاي صحت نياكي اولين مدير دبيرستان ابن سينا
مسگري درنهاوند
عكاسي بابك
بازار سرداب نهاوند در سال 1351
مراسم عروسي درنهاوند سال1326

سينما فرهنگ نهاوند

 
 
 

 

 
 
 

 www.laodice.ir
طراحی وب سایت توسط مجتبی طاهری 1386
 
Chrome يا Firefox بهترين حالت نمايش سايت با